4,5 gwiazdki na 5 możliwych to ocena, jaką Bryton Rider 750 otrzymał od cyclingnews.com, czołowego kolarskiego portalu świata. Komputer rowerowy Bryton działał niezawodnie przez cały okres testowy.
Rider 750 to flagowe urządzenie Brytona, które zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących niezawodnego komputera rowerowego z GPS. Czołowy portal kolarski świata, cyclingnews.com, opublikował jego test. Rider 750 otrzymał w nim 4,5 gwiazdki/5 i został na wiele sposobów doceniony. Z oryginałem materiału można się zapoznać tutaj, poniżej przedstawiamy tłumaczenie jego obszernych fragmentów.
"Nasz werdykt
Rider 750 robi niemal wszystko, czego można oczekiwać od komputera rowerowego. Interfejs użytkownika mógłby być lepszy, ale za to Bryton jest tańszy niż konkurencyjne komputery.
Plusy
+ kolorowy dotykowy ekran
+ załadowane podstawowe mapy z wyszukiwaniem głosowym
+ dobra współpraca z zewnętrznymi aplikacjami
+ integracja z aplikacją Bryton.
Minusy
- obsługa wymaga nieco nauki.
Garmin, od wprowadzenia modelu Edge 500, przez długi czas był mocnym liderem wśród producentów komputerów rowerowych GPS. Ostatnio Wahoo deptało mu po piętach, walcząc o dominację na rynku, a mniejsza tajwańska marka Bryton powoli buduje swoją pozycję dzięki urządzeniom o dobrym stosunku jakości do ceny, pracującym długo na jednym ładowaniu baterii, wyposażonymi w wiele funkcji.
Bryton Rider 750 zajmuje miejsce na szczycie najlepszych komputerów rowerowych tej marki […]. Z kolorowym dotykowym ekranem, łącznością Bluetooth, ANT+ i WiFi, wgranymi podstawowymi mapami oraz innymi funkcjami, to w pełni wyposażony komputer. Segment komputerów rowerowych jest jednak coraz bardziej wypełniony i coraz trudniej znaleźć różnice między najlepszymi z nich.
Design i wygląd
Rider 750 wygląda podobnie do tańszego Ridera 420, choć ma większy od niego ekran i bardziej ergonomiczny układ przycisków. 2,8-calowy ekran jest w pełni kolorowy i wspiera nowy graficzny interfejs użytkownika, który wykorzystuje barwy do szybkiego wyświetlania tętna i stref mocy na graficznych wykresach, czytelniejsze są również mapy.
Oprócz dotykowego ekranu komputer ma także dwa przyciski po każdej ze stron dla włączenia urządzenia, rozpoczęcia i zatrzymania rejestrowania jazdy, okrążeń i przełączania się między stronami danych. Można je także zmieniać/przewijać dotykowo. Wyświetlanie jest wyraźne i łatwe do odczytania w pełnym słońcu, choć błyszczące wykończenie ekranu powoduje pewne odblaski.
Interfejs użytkownika ma niewielkie opóźnienie, gdy naciskasz gdzieś na ekranie albo jeden z bocznych przycisków […]. To niekoniecznie zła rzecz, po prostu coś, do czego trzeba się przyzwyczaić […].
Komputer ma dostęp do systemów satelitarnych GPS, Glonass, Galileo, Beidou i QZSS oraz wsparcie dla łączności Bluetooth i czujników ANT+, w tym pomiaru mocy, elektronicznych napędów i radarów rowerowych takich jak Garmin Varia. Komputer pozwala także na łączność ANT+ FE-C (Fitness Equipment Control) i może kontrolować Twój trenażer, umożliwiając sterowanie jazdą wewnątrz [z Riderem 750 można m.in. utworzyć wirtualne treningi dla trenażerów smart, a w trybie „Virtual Ride” symulować jazdę swoją trasą wgraną do urządzenia, np. ulubioną pętlą w pobliżu domu).
Jeśli chcesz potrenować na zewnątrz, komputer będzie prowadził Cię przez interwały, które możesz zaplanować w aplikacji albo wgrać z Training Peaks.
Dzięki bezprzewodowej łączności Rider 750 pozwala przekazywać dalej zarejestrowane jazdy i pobierać aktualizacje oprogramowania bezprzewodowo, dobrze współpracuje też z zewnętrznymi aplikacjami takimi jak Strava czy Training Peaks. Z deklarowanym 20-godzinnym działaniem na jednym ładowaniu baterii, komputer może podawać 85 różnych danych, w tym tak zaawansowane jak znormalizowana moc, a każdy ekran z danymi może pokazywać do 12 pól.
Zanim zabierzesz Ridera 750 na pierwszą jazdę, będziesz chciał mieć w nim wszystko ustawione. Można to zrobić przez aplikację Bryton Active. Podobnie jak w Wahoo, wszystko może być spersonalizowane przez aplikację, w tym pola z danymi, wybór sieci satelitarnych i połączenia z czujnikami […].
Na przestrzeni lat interfejs użytkownika i sposób wyświetlania danych nie zawsze były w Brytonie intuicyjne. Zostało to poprawione wraz z rozwojem marki, ale wciąż jest w nim trochę drobnych dziwnych elementów […]. Niekoniecznie są to złe rzeczy, są po prostu nietypowe […].
Komputer jest dostarczany ze standardowym mocowaniem na gumowe opaski oraz solidnym aluminiowym przednim uchwytem. Komputer szybko się uruchamia, a sygnał GPS odnajduje na mojej drodze szybciej niż Garmin Edge 1030+ i Wahoo Elemnt Bolt.
Jedną z najważniejszych funkcji Ridera 750 jest nawigacja. Urządzenie ma nie tylko wgrane podstawowe mapy, ale pozwala też na głosowe wyszukiwanie lokalizacji i POI [point of interest, punkt użyteczności/wart uwagi]. Aby skorzystać z tej funkcji, będziesz musiał mieć włączoną aplikację w telefonie. Działa to naprawdę dobrze, nawet mój amerykańsko-australijski akcent nie sprawiał problemów. Jeśli nie szukasz kafejki czy specyficznej lokalizacji i zamiast tego chcesz przejechać pętlę ze wskazówkami zakręt po zakręcie, trasy mogą być automatycznie zgrywane ze Stravy, Komoota czy aplikacji Ride with GPS albo tworzone bezpośrednio w aplikacji […].
Z połączonym pomiarem mocy, pulsometrem, radarem Garmin Varia i nawigacją nie uzyskiwałem 20-godzinnego czasu pracy na jednym ładowaniu baterii, urządzenie prosiło o ładowanie po ok. 15 godzinach.
Werdykt
Pierwszy komputer Brytona, który trafił na moje biurko, to Rider 310 w 2016 roku. Od tego czasu urządzenia tej marki znajdowały się na stabilnej ścieżce rozwoju, jeśli chodzi o praktyczność, funkcjonalność i niezawodność. Kiedyś zgranie zarejestrowanej jazdy do aplikacji Brytona przez Bluetooth zajmowało godzinę, teraz mam ją na Stravie i Training Peaks, zanim zdążę zdjąć buty po jeździe.
W interfejsie użytkownika wciąż jest trochę dziwnych elementów i po przejściu do niego z Wahoo czy Garmina trzeba poświęcić trochę czasu, żeby się go nauczyć. Niezależnie od tego, przez cały okres testowy nie utraciłem zapisu ani jednej jazdy, nie miałem też czujnika, który od razu by się nie połączył, czy danych, które nie trafiłyby z aplikacji do urządzenia. Tego samego nie mogę powiedzieć o jakimkolwiek komputerze Garmina używanego przeze mnie kiedykolwiek.
Rider 750 jest tańszy niż porównywalne urządzenia Garmin Edge 830 i Wahoo Elemnt Roam [sugerowana cena detaliczna w Polsce – 1029 zł – Rider 750E bez czujników i 1429 zł – Rider 750T z czujnikami tętna, kadencji i prędkości – red.].
Obsługa Brytona jest nieco trudniejsza niż we wspomnianych modelach Edge czy Elemnt, ale myślę, że różnica w cenie to wynagradza".
***
Zobacz szczegóły Ridera 750E tutaj
Zobacz szczegóły Ridera 750T (z czujnikami) tutaj
Zobacz wszystkie komputerki rowerowe Bryton tutaj
Znajdź sklep z produktami Bryton tutaj
Przetestuj komputerki Bryton w Centrach testowych, zobacz ich listę tutaj
Czytaj także
Nowy innowacyjny komputer rowerowy Bryton Rider 750!
Test: komputer rowerowy z GPS Bryton Rider 750 na bikeWorld.pl