"To wyjątkowy komputer rowerowy, nie ma drugiego tak kompletnego w tej cenie" - pisze hiszpański portal Brujula Bike zajmujący się MTB.
"Bryton Rider 750 pojawił się, by konkurować bezpośrednio z modelami Garmin i Wahoo, które kosztują kilkaset euro więcej, takimi jak Garmin 830, 1030 czy Wahoo Elmnt Roam. Piszemy o naszych doświadczeniach z tym komputerem rowerowym oraz czy naprawdę jest zagrożeniem dla czołowych graczy". Tak rozpoczyna swój test hiszpański portal Brujula Bike zajmujący się MTB. Oryginał w j. angielskim i wiele towarzyszących mu zdjęć można przeczytać tutaj, poniżej przedstawiamy obszerne tłumaczenie.
Najważniejsze elementy
Bryton Rider 750 jest dostępny w dwóch wersjach, pierwszej (750E) z samym urządzeniem i dwoma mocowaniami za 249,9 euro [cena w Hiszpanii w chwili publikacji materiału – red.] oraz drugiej (750T), która ma także czujnik tętna, prędkości i kadencji za 319,95 euro.
W obu przypadkach komputer rowerowy jest ten sam, a jego głównymi elementami są spory kolorowy wyświetlacz 2,8” TFT LCD, wsparcie wszystkich systemów satelitarnych (GPS, Galilelo, Glonass, Beidou, QZSS), WiFi, łączność ANT+ i Bluetooth dla wszystkich czujników, możliwość dostosowania do elektronicznych systemów Shimano Di2, eTap i Campagnlono EpS, a także synchronizację z zewnętrznymi aplikacjami takimi jak Strava, Training Peaks, Selfifloops, Komoot itp.). Komputer ma wysokościomierz barometryczny oraz deklarowany (i przetestowany) czas działania przekraczający 20 godzin.
Już same te informacje skłaniają ku temu, by wymagać od tego komputera rowerowego więcej, a do tego wydaje się w dłoni bardzo solidnym urządzeniem. Waży 93 g, ma wodoodporność klasy IPX7, a jego stylowy wygląd z dwoma zintegrowanymi przyciskami na każdej stronie jest stonowany i elegancki. Z tyłu urządzenie skrywa port ładowania mikro USB chroniony przez gumową osłonę i choć gniazdo do mocowania komputera na kierownicy wygląda identycznie jak to Garmina, to własna wersja Brytona.
Wszystko to jednak tylko dane i pierwsze wrażenia, zobaczmy, jak Rider 750 radził sobie na całkiem wielu jazdach przez nieco ponad miesiąc używania.
[…] Już na początku może się wydawać […], że ten komputer rowerowy potrzebuje łączności z telefonem, by mógł pracować jak najlepiej. Coś takiego dotyczy obecnie jakiegokolwiek urządzenia tego typu. Poprzez aplikację Brytona możesz m.in. wgrywać trasy i pobierać aktywności do Ridera 750, konfigurować urządzenie i uzyskać nawigację online. Jak już wspomnieliśmy, może być synchronizowany z takimi aplikacjami jak Strava […].
W zestawie z urządzeniem jest smycz dla bezpieczeństwa, gumowy uchwyt na kierownicę i smukłe aluminiowe mocowanie na kierownicę […]. Komputer może być obsługiwany przez przyciski i/lub ekran dotykowy […], który działa dobrze, choć w rękawiczkach z długimi palcami woleliśmy używać przycisków do przełączania się między różnymi stronami danych. Plusem jest możliwość zablokowania ekranu, która przyda się w deszczowe dni […].
Rider 750 może mieć trzy różne profile rowerów, a łączność z różnymi czujnikami oraz systemami satelitarnymi zawsze podczas naszych testów była bardzo szybka […].
Każdy ekran z danymi może wyświetlać do pól 12 danych, co można ustawiać indywidualnie, ale dla nas więcej niż 7 pól to było za dużo, by szybko przejrzeć informacje.
Jeśli chodzi o dane, Rider 750 ma graficzną formę przedstawiania ich, która dla nas była wyjątkowa dla wyświetlania takich danych jak szybkość, tętno czy moc. Wszystkie dane i ustawienia wyświetlacza można konfigurować zarówno w urządzeniu, jak i w aplikacji w telefonie […]. Możliwość powrotu do ekranu startowego jednym dotknięciem to świetna sprawa.
Nawigacja w Brytonie Riderze 750 […] dobrze wykonuje swoją pracę. Ekran nawigacji zaskoczył nas swoją przejrzystością i zarówno lokalizacje, jak i teren były podczas testów podawane precyzyjnie, nawet w górach i lasach. Jednak gdy przybliżaliśmy i oddalaliśmy widok w mapach zauważyliśmy, że urządzeniu brakuje trochę mocy, by przesuwać mapy szybko, ale nie jest to coś, do czego nie można się przyzwyczaić, chyba że jesteś bardzo niecierpliwy.
Swoją drogą, ekran wygląda ostro i tylko w jasnym słońcu w południe brakowało nam nieco kontrastu.
Nawigacja działa idealnie z wcześniej wgranymi trasami, podobnie jak system ostrzegania zakręt po zakręcie. Choć warto pamiętać, że jeśli wgrasz trasę ze Stravy, nie będzie miała ona nawigacji zakręt po zakręcie, chyba że wcześniej dostosujesz ją pod tym kątem w aplikacji Brytona. Mapy OSM w urządzeniu są akutalizowane regularnie w zależności od regionu, dla nas były bardzo precyzyjne […].
Gdy trasa nie jest wgrana i używamy nawigacji online, by dotrzeć do lokalizacji, urządzenie działa idealnie, jeśli mamy połączenie bluetooth ze smartfonem, a smartfon ma stabilny przesył danych. To samo dotyczy wyszukiwania głosowego. […] Wyszukiwanie głosowe w Riderze 750 działa dobrze. W naszych testach używaliśmy go, by powiedzieć komputerowi, że chcemy dotrzeć do takich miejsc jak stacja benzynowa, piekarnia, apteka czy miejscowość w pobliżu i po kilku sekundach zawsze podawał nam poprawną trasę do tej lokalizacji oraz nawigował do niej […].
Choć jeszcze o tym nie wspomnieliśmy, 750 wyświetla różnego rodzaju powiadomienia, które otrzymujesz w telefonie, w tym powiadomienia z Whatsappa, i jest kompatybilny z systemem Garmin Varia oraz trenażerami typu smart. W takich trenażerach możesz włączyć funkcję wirtualnych tras.
Jeśli chodzi o czas działania na jednym ładowaniu baterii, podczas kilku jazd zweryfikowaliśmy, że urządzenie bez problemu osiąga 20 godzin przy włączonych kilku czujnikach, a nawet podczas nawigowania wgranymi trasami. Jeśli wybierzesz nawigację online, bateria zostanie zużyta dużo szybciej, ponieważ będziesz musiał być stale połączony z telefonem.
Po ponad miesiącu używania Brytona Ridera 750 możemy potwierdzić, że to wyjątkowy komputer rowerowy, nie ma drugiego tak kompletnego w tej cenie. Przypominamy, że za mniej niż 250 euro ma duży ekran dotykowy, nawigację online, synchronizację z głównymi zewnętrznymi aplikacjami oraz łączność z elektronicznymi systemami napędu, trenażerami typu smart i różnymi rodzajami czujników.
W naszym teście jedyna krytyka, jaką możemy przeprowadzić, dotyczy braku płynności w niektórych operacjach, takich jak przybliżanie na mapie, czy reakcji na dotyk. Mimo to nie wiemy, czy te elementy mogą być poprawione w przyszłych aktualizacjach. Komputer miał trochę błędów na początku, które po prostu zostały usunięte poprzez aktualizację oprogramowania. Naszym zdaniem tempo uaktualnień i poprawek w aplikacji Brytona i samym urządzeniu przyspieszą wraz z rozpowszechnieniem się urządzeń tej marki. Niczego nie da się poprawić z minimalną cierpliwością, a przypominamy, że to urządzenie kosztuje połowę tego co Garmin 1030 i kilkaset euro mniej niż Wahoo Elmnt Roam czy Garmin 830 […]".
Źródło: www.brujulabike.com
***
Zobacz szczegóły Ridera 750E tutaj
Zobacz szczegóły Ridera 750T (z czujnikami) tutaj
Zobacz wszystkie komputerki rowerowe Bryton tutaj
Znajdź sklep z produktami Bryton tutaj
Czytaj także
Bryton Rider 750 przetestowany: "to solidny wybór" [video]
Bryton Rider 750 w teście: "ma wszystko, czego potrzebujesz"
Bryton Rider 750 w teście: "niedoceniany komputer rowerowy"
Nowy innowacyjny komputer rowerowy Bryton Rider 750!
Bryton Rider 750 w teście Cyclingnews: niezawodny i tańszy niż konkurencja
Test: komputer rowerowy z GPS Bryton Rider 750 na bikeWorld.pl